kontakt       forum       szukaj       start    
Aktualności
Co gdzie kiedy
Kalendarium
Konferencje
Dokumenty
W mediach
Fotogalerie
Jak robią to inni
Linki
STRONA POD PATRONATEM
KAZIMIERZA BARCZYKA
PRZEWODNICZĄCEGO SGiPM
WICEPRZEWODNICZĄCEGO
SEJMIKU WM
07.09.2010  
Dziennik Polski: Kraków planuje budowę metra

Do najnowszej wersji projektu studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa wpisane zostało metro, choć wcześniej władze miasta negowały pomysł budowy podziemnych tras.

Prof. Jan Maciej Chmielewski, autor studium, tłumaczy w Dzienniku Polskim, że do budowy metra przekonały go analizy przeprowadzone na zlecenie Urzędu Miasta. - To byłoby w zasadzie premetro, czyli szybki tramwaj przebiegający w centrum miasta pod ziemią. Powinny powstać dwa tunele pod Śródmieściem: jeden na linii wschód-zachód, drugi północ-południe - mówi.

Jeden tunel - budowany w pierwszej kolejności - przebiegałby od ulicy Wielickiej do Doktora Twardego, drugi od ronda Mogilskiego do placu Inwalidów.

Powstanie tunelu pomiędzy placem Inwalidów a rondem Mogilskim spowodowałoby w przyszłości zniknięcie linii szybkiego tramwaju z ulicy Lubicz, Basztowej oraz likwidację torowiska na ul. Karmelickiej.

Prof. Chmielewski proponuje utworzenie trzech tras linii premetra, które pod Śródmieściem schowane byłyby po ziemią, a poza centrum biegłyby na wydzielonych z jezdni torowiskach:

Studium ma zostać uchwalone przez przyszłą Radę Miasta, która zostanie wybrana pod koniec tego roku.

za: Dziennik Polski
2010-09-06

wstecz
  WASZE KOMENTARZE
Kraków powinien stworzyć prawdziwe metro, w którym nie ma ograniczenia prędkości, tramwaje naziemne mogą podróżować jedynie z prędkością 70 km/... 2011-08-28 15:27:38
~ Pracownik MPK
Jeżeli metro to chwyt wyborczy to po prostu genialny pomysł. Zobaczymy na kogo wyborcy zagłosują. A tak naprawdę to wystarczyło by obiecać że więcej pieniędzy przeznaczy się na rozwój transportu miejskiego, niekoniecznie metra. 2009-09-08 18:06:54
~ bielanek
Kraków powinien czerpać przykłady z przyszłości! a nie z przeszłości i to ponad stuletniej jaką ma metro. Polecam londyński projekt na komunikacje bez samochodów: http://martenwallgren.blogspot.com/2009/06/winner-seymourpowell-award-for.html 2009-08-06 13:18:08
~ AB
  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
              Strona o Krakowskiej Komunikacji Podziemnej    
poleć znajomemu